RESTAURANT & CAFE YATIRIM DANIŞMANLIĞI

Yiyecek & İçecek / Restorant Yatırım Danışmanlığı
 
Şehir yaşantısının getirdiği zaman azlığı nedeniyle özellikle iş yaşantısı yoğun olan insanlar günümüzde dışarıda yemek yemeyi ve belki bir toplantı ya da sohbeti bir kahve içerken yapmayı, artık neredeyse bir zorunluluk olarak görüyorlar. Sosyalleşme gereksinimi de şehir yaşantısında önemli bir ihtiyaç ve bu da restoranlarda ya da bir coffee shop'ta buluşma isteğinin esaslı bir nedeni.
Bu ihtiyaçlar beraberinde, diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de bir çok yiyecek&İçecek, Restorant ve Coffee Shop gibi konsept ve markaların piyasaya girmesine, büyümesine ve zincirleşmesine olanak tanıdı. Artık Türkiye'de Fine Dining, Casual Dining konseptlerinden; dürüm, köfte veya döner konseptlerine kadar zincirleşerek artarak gelişen bu pazardan pay almaya çalışıyor.
Bu rekabetin içinde doğru yerde konumlanmak, var olan potansiyelden daha fazla pay almak ve rekabette önde olabilmek için, doğru konsept, doğru yatırım, doğru yer seçimi ile birlikte, Sağlam bir alt yapı kurma,, konsept geliştirme ve özenli işletmecilik de çok önemli.
İşletmeleri yönetirken, rakipleri gözden kaçırmamak; kar etmeye çalışırken kaliteyi düşürmemek; pazara yeni giren konseptleri izlerken, kendi gelişimini sağlayabilmek; ve nihayetinde büyüme rekabetinde potansiyeli yüksek yatırım fırsatlarını kaçırmamak; aynı organizasyonun, aynı anda hepsini birden yapacağı işler değil.
Profesyonel ekibimizle yatırımcı ve işletmecilere, hem gourmet konseptte hem de fast food konseptlerindeki geniş tecrübesiyle gereksinim duyduğu desteği verebilmektedir.
bölgenin yapısına uygun konseptler oluşturur. Yeni veya mevcut konsepti uygulayarak var olan alanın kullanımını geliştirip, rekabet baskısını azaltır ve daha fazla müşteri çeker.
Mimari konseptin oluşturulması ve uygulaması
Menünün oluşturulması
Lokasyon veya lokasyonların belirlenmesi
Ekipman parkının oluşturulması ve satın alınması
İşletme için en uygun olan otomasyon sisteminin seçilmesi ve kurulumu için gerekli alt yapının hazırlatılması
Tüm departmanların kurulması (insan kaynakları, maliyet kontrol, eğitim, operasyon, pazarlama, muhasebe, satın alma departmanları.)
Personel standartlarının konsepte göre belirlenmesi
Personel eğitim planının oluşturulması
Satın alma prosedürlerinin oluşturulması
Tüm görsel malzemelerin oluşturulması
Web sitesinin tasarımı
PR/Ajans şirketleri ile çalışmalara başlanması
Franchise
Her firmanın ilk önceliği elbette karını artırmak ve büyümektir. Bu sistemi benimseyen ve franchisor olmayı tercih eden firmalar da doğal olarak bu amaca uygun hareket ederler. Franchise alan işletmelerin yapacağı giriş bedeli gibi ödemeler yeni yatırım yapmaksızın franchisor’un karını arttırır, en az maliyetle büyüme ve gelişme imkânı sağlar. Sistemin franchisor’a getirdiği diğer avantajlar şöyle sıralanabilir:
Büyüme ve iş hacminin artması verimlilik artışını getirir.
Mal ve hizmetlerin daha fazla satılması franchisor’ın finansal kuruluşlardan kredi bulma imkanını kolaylaştırır.
Mal ve hizmetlerin daha fazla satılması, ana firmanın alım gücünü arttırır.
Daha hızlı ve selektif bir dağıtım söz konusu olur.
Dağıtım sisteminin denetimi ise daha kolaydır.
Pazar ile ilgili hızlı ve sürekli bilgi akışı sağlanır.
Ekibimiz franchise sisteminin verimli ve karlı bir şekilde yürütülmesi için işletmelere destek olacak çözümler üretir.
Franchise alt yapısı oluşturulması ve/veya uygulanması
Konseptin pazarlanması
Franchise görüşmelerinin yürütülmesi